X

O dekoracjach balonowych i historii balonów słów kilka.

Co to jest balon? Kiedy powstały pierwsze balony? Jakie są rodzaje balonów? Dlaczego balony są tak chętnie wykorzystywane do dekoracji? Jakie są rodzaje dekoracji balonowych i jakie imprezy można nimi uświetnić? To pytania, na które postaramy się odpowiedzieć przybliżając każdemu świat balonów i ich wykorzystanie dla celów dekoracyjnych.

Zacznijmy oddefinicji balonu (dekoracyjnego). Balon jest to przedmiot wykonany zcienkiej, bardzo elastycznej gumy, lateksu, a obecnie często równieżz folii, musi być szczelny i posiadać tylko mały otwór służącydo jego napompowania. Jest najczęściej kształtu kulistego, alemoże mieć też inne kształty. Balony innych kształtów uzyskujesię zmieniając grubość ich ścianek – tam gdzie ścianka jestgrubsza, mniejsza staje się krzywizna balonu po napompowaniu. Takbrzmi sucha definicja balonu, nadmuchany kawałek gumy – banalne, alekolorowe balony od wielu lat cieszą się niesłabnącym powodzeniem,bo bez nich trudno sobie wyobrazić dekoracje przy okazji różnegorodzaju przyjęć. Bale, śluby, imprezy firmowe, rocznice, urodziny,promocje, otwarcia różnych obiektów, eventy to tylko niektóreimprezy, na których bez kolorowych balonów ani rusz.

Ale historia balonu nie zaczęła się od tych kolorowych, gumowych baloników, które tak cieszą nasze oczy swoimi barwami i różnorodnością kształtów i kolorów. Pierwsze balony miały całkiem inne przeznaczenie – miały służyć jako statki powietrzne do transportu ludzi (były to oczywiście znacznie większe, wykonane przeważnie z płótna i napełniane ogrzanym powietrzem, helem lub wodorem „baloniki”). Pierwszego udanego lotu takim balonem na ogrzane powietrze dokonali w 1783 roku francuscy bracia Montgolfier. Potem zaczęto myśleć o stworzeniu balonu, którym można by lepiej sterować, (czyli tzw. sterowca). Ostatecznie dokonał tego w 1896 roku Niemiec Ferdynand von Zeppelin i tak jego wynalazek (sterowiec) nazwano zeppelinem. Przejdźmy teraz do historii balonów nieco mniejszych, a więc takich, którymi będziemy zajmować się w dalszej części – balonów i baloników służących temu, by dawać nam dużo radości i pięknych wrażeń, czyli balonów dekoracyjnych. Jak podaje wiele źródeł pierwsze balony gumowe powstały jako pomoc naukowa przy doświadczeniach z wodorem w 1824 roku w Londynie. Ich konstruktorem był Michael Faraday, powstawały one przez wycięcie dwóch krążków z gumy, i łączenie ich przez nacisk na krawędzie. Bardziej znane balony lateksowe powstały również w Londynie w 1847 roku, a wymyślił je według niektórych źródeł J. G. Ingram, według innych historyków wynalazcą balonu lateksowego był inżynier chemii z Bostonu, Neil Tillotson, który po nieudanych próbach wynalezienia nowego materiału do produkcji dętek narysował na tekturze głowę kota, po czym wyciął ją i zanurzył w płynnym lateksie. Po wyschnięciu, ku jego zdziwieniu, otrzymał balon w kształcie głowy kota. Podobno bezrobotny inżynier wykonał takich balonów 2000 i po ich pomalowaniu wszystkie sprzedał na ulicach Bostonu w czasie parady z okazji Dnia Patrioty. Były to jak się wydaje pierwsze balony dekoracyjne. Natomiast masowa, przemysłowa produkcja balonów rozpoczęła się dopiero w 1930 roku i od tego momentu balony rozpoczęły swoją ekspansję na rynku dekoracji. Potem w 1970 roku na potrzeby nowojorskiego baletu wykonano pierwsze balony ze srebrnego, metalizowanego tworzywa sztucznego, czyli balony foliowe, które były dużo wytrzymalsze od balonów lateksowych, (ale i dużo droższe) i boom balonowy osiągnął niespotykany dotychczas poziom. Dziś praktycznie żadna, niezależnie od tego, czy duża, czy mała impreza nie może obejść się bez balonowych dekoracji.

Balony to jedna znajprostszych i jednocześnie najbardziej atrakcyjnych, urzekającychelegancją, wielością kształtów i feerią barw form dekoracjistosowaną przy organizacji przeróżnych imprez począwszy od małychi średnich np. urodziny, kinder party, komunie, wesela itp., aż powielkie imprezy, takie jak: koncerty, otwarcia różnych obiektów(markety, galerie handlowe, hotele, kina), imprezy firmowe, różnegorodzaju eventy, bale sylwestrowe i karnawałowe, studniówki. Możnapowiedzieć, że bez balonów nie ma imprezy, bo to one urozmaicająuatrakcyjniają każdą imprezę. Dekoracje z balonów mogą stanowićgłówny element wystroju, bądź też tylko delikatną ozdobępodczas imprez. Balony potrafią ożywić najsurowsze wnętrze, dodaćmu blasku, słońca i radości. Przejdźmy, więc do rodzajówdekoracji balonowych.

Brama balonowa – to idealne rozwiązanie na wszelkiego rodzaju otwarcia obiektów (sklepów, restauracji, wystaw itp.), ale również na wesela. Stanowi niezawodny sposób na przyciągnięcie uwagi klientów oraz gości i zainteresowanie ich tym, co się za nią znajduje. Dostępne są bramy w różnych wielkościach, kształtach i kolorach: zarówno jedno lub dwubarwne, jak i wielokolorowe, czy też złożone z balonów z różnymi nadrukami np. logo firmy, cyfry, litery, znaki graficzne, symbole, czy też różnych postaci w zależności od upodobań organizatora imprezy.

Kolumna balonowa – skromniejsza od bramy, ale równie efektowna. Ze względu na możliwość przesuwania jej w różne miejsca świetnie sprawdzi się przy różnego rodzaju promocjach. Tu również mamy wiele możliwości aranżacji takiej kolumny, jej kształtu i kolorystyki, może być również np. zwieńczona cyfrą, gwiazdą, literą, czy też „balonem gigantem”.

Girlandy – bardzo efektowny rodzaj dekoracji z balonów. Pięknie wyglądają, przyciągają wzrok i cieszą nasze oczy swoją różnorodnością. Świetnie nadają się do dekoracji dużych pomieszczeń. Można je zawieszać w dowolnym miejscu: przy wejściu, na ścianach, pod sufitem. Girlandy są przepięknym elementem dekoracji i stwarzają niepowtarzalny klimat w każdym pomieszczeniu i na każdej imprezie.

Ściany balonowe – jeden z ciekawszych pomysłów na dekorację sali podczas imprez firmowych, eventów, ale także wesel, czy imprez urodzinowych. Na takiej ścianie można umieścić np. logo firny, dowolny napis, czy ciekawy motyw graficzny. Ściana balonowa może być też zasłoną dla fragmentu stałej ściany, który nie pasuje do wystroju i charakteru danej imprezy. Tego typu dekoracja ma, więc bardzo wiele zastosowań. Stanowi również extra atrakcję dla gości, którzy mogą np. zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia na jej tle.

(zdjęcie)

Balony z helem – ostatnio największy hit na imprezach firmowych, weselach i oczywiście na wszystkich imprezach z udziałem dzieci. Unoszące się pod sufitem bajecznie kolorowe balony wzbudzają uśmiech nie tylko na buziach dzieci, ale prawie każda dorosła twarz rozjaśnia się promiennym uśmiechem na ich widok. Nie sposób przejść obok, a właściwie pod nimi obojętnie, dlatego stanowią nieodłączny element imprez firmowych, uroczystości okolicznościowych, wesel, czy „kinder bali”. Balony z helem idealnie sprawdzają się podczas prywatnych i oficjalnych uroczystości o rozmaitym charakterze. Mogą służyć do dekoracji zarówno sali weselnej, jak i sali szkoleniowo-konferencyjnej.

Helem można napełniać różne rodzaje balonów:

  • balony gumowe,
  • balony foliowe,
  • balony bubbly,
  • balony bubbly,
  • balony reklamowe

Balony napełnianehelem mogą być również świetnym gadżetem promocyjnym.

Balony podświetlane diodami LED – rewelacyjny, robiący wielkie wrażenie na gościach element dekoracji. Podświetlane „ledami” balony tworzą fantastyczny nastrój, wywołują u gości często okrzyki zachwytu i można powiedzieć, że rozświetlają i ubarwiają każdą uroczystość. Balony podświetlane mogą być standardowe kuliste, lateksowe lub np. w kształcie serca w różnych kolorach. Również diody LED służące do ich podświetlenia występują w wersji tradycyjnej – białej oraz w wersji kolorowej. To świetna propozycja na różnego rodzaju imprezy, zarówno odbywające się na sali, jak i w plenerze. Przynoszą spektakularne efekty i doskonale prezentują się po zmroku, zwłaszcza, jeśli zostaną wypuszczone w powietrze. Spektakularna dekoracja sali, świecący szpaler w ogrodzie, oświetlenie stawu to tylko niektóre z możliwości, jakie dają balony LED.

Bukiety z balonów – piękne, kolorowe, o różnych często wymyślnych kształtach, wypełnione helem mogą stanowić świetny dodatek do prezentów, można też wykorzystać je jako ciekawą i niebanalną alternatywę dla bukietów tradycyjnych – kwiatowych przy okazji wesel, czy urodzin. Na pewno wywołają uśmiech na twarzach obdarowanych takim bukietem.

Wypuszczanie balonów z siatki – niezawodny, niesamowicie efektowny pokaz mogący stanowić zwieńczenie właściwie każdej imprezy. Wypuszczone jednocześnie i mknące w górę duże ilości kolorowych balonów, to uczta wizualna dla widzów, wzbudzająca gwarantowany i nieudawany zachwyt na ich twarzach. Jest to też atrakcyjna, niestwarzająca zagrożenia dla środowiska alternatywa dla dość popularnego już u nas puszczania lampionów. Takie pokazy są równie atrakcyjne i niezwykle efektowne zarówno w „mroku nocy”, jak i w pełnym świetle dnia.

Wypuszczanie balonów z siatki

Taki właśnie jestświat balonów: kolorowy, niesamowicie atrakcyjny dla oka,stwarzający nieograniczone pole do wykazania się fantazją iinwencją twórczą, a równocześnie wspaniały w swojej prostocie.Przedstawiliśmy tu wiele różnych propozycji, które możnawykorzystać do stworzenia tej jedynej, niepowtarzalnej i całkowicieindywidualnej dekoracji z balonów, której granice stanowi tylkonasza wyobraźnia. To oczywiście nie wszystkie rodzaje dekoracjibalonowych. Mamy jeszcze np. balony z różnymi nadrukami, skrzynie„niespodzianki” zawierające balony, balony „giganty”, możemyrównież zapakować prezenty w balony, czy też tworzyć z balonówprzeróżne postacie. Warto, więc planując następną imprezęzastanowić się czy do dekoracji nie użyć balonów, które naszejimprezie nadadzą niepowtarzalnego charakteru, wzbudzą zachwyt iuśmiech wśród gości, swoimi kolorami ubarwią każdą, nawetnajbardziej ponurą salę i są po prostu piękne. Dekoracje balonoweto propozycja dla każdego, z ich pomocą sukces jest gwarantowany.

Zobacz nasze lokalizacje

Pan Balon Zielona Góra
ul. Batorego 81
65-735 Zielona Góra
+48 507 000 434
zielonagora@panbalon.pl
zielonagora.panbalon.pl
Pan Balon Wyszków
ul. Świętojańska 51
07-200 Wyszków
+48 511 344 488
wyszkow@panbalon.pl
https://wyszkow.panbalon.pl
Pan Balon Wrocław Grabiszyńska
ul. Żelazna 58
53-110 Wrocław
+48 730 953 135
zelazna@panbalon.pl
www.panbalon.pl
Pan Balon Wrocław Centrum
ul. Żelazna 58
53-110 Wrocław
+48 730 953 135
zelazna@panbalon.pl
www.panbalon.pl
Pan Balon Wrocław
ul. Żelazna 58
53-110 Wrocław
+48 730 953 135
zelazna@panbalon.pl
www.panbalon.pl
Pan Balon Warszawa-Północ
ul. Stefana Batorego 15
05-120 Legionowo
+48 730 800 151
warszawa-polnoc@panbalon.pl
www.warszawa-polnoc.panbalon.pl
Pan Balon Warszawa
ul. ul. Zamoyskiego 47/3
03-801 Warszawa
+48 514 522 140
warszawa@panbalon.pl
www.warszawa.panbalon.pl
Pan Balon Turek
ul. 650 lecia 12
62-700 Turek
+48 796 017 007
turek@panbalon.pl
turek.panbalon.pl
Pan Balon Toruń
ul. Łyskowskiego 29/35 paw. 101
87-100 Toruń
+48 577 746 873
torun@panbalon.pl
www.torun.panbalon.pl
Pan Balon Świdnica
ul. Długa 22
58-100 Świdnica
+48 884 284 803
swidnica@panbalon.pl
swidnica.panbalon.pl
Pan Balon Rzeszów
ul. Ks. Józefa Jałowego 13
35-010 Rzeszów Rzeszów
+48 729 979 638
rzeszow@panbalon.pl
www.rzeszow.panbalon.pl
Pan Balon Rawicz
ul. Ogrodnicza 7A
63-900 Rawicz
+48 603 187 999
rawicz@panbalon.pl
www.rawicz.panbalon.pl
Pan Balon Poznań
ul. Słowackiego 41
60-514 Poznań
tel. 509 904 672
poznan@panbalon.pl
www.poznan.panbalon.pl
Pan Balon Piotrków Trybunalski
ul. Wojska Polskiego 137/139
97-300 Piotrków Trybunalski
+48 506 273 610
piotrkow@panbalon.pl
www.piotrkow.panbalon.pl
Pan Balon Ostrów Wielkopolski
ul. Plac 23 Stycznia 4 lok.H
63-410 Ostrów Wielkopolski
+48 661 792 678
ostrow@panbalon.pl
ostrow.panbalon.pl
Pan Balon Oława
ul. Lipowa 1A
55-200 Oława
+48 576 544 398
olawa@panbalon.pl
www.panbalon.pl
Pan Balon Mińsk
ul. Warszawska 106a
05-303 Mińsk Mazowiecki
+48 536-214-311
minsk@panbalon.pl
www.minsk.panbalon.pl
Pan Balon Mikołów
ul. Krakowska 26B
43-190 Mikołów
+48 661 505 855
mikolow@panbalon.pl
www.mikolow.panbalon.pl
Pan Balon Mielec
ul. ul. Szeroka 4
39-300 Mielec
+48 509 051 337
mielec@panbalon.pl
mielec.panbalon.pl
Pan Balon Międzyrzecz
ul. 3o stycznia 66
66-300 Międzyrzecz
+48 663 217 377
miedzyrzecz@panbalon.pl
www.miedzyrzecz.panbalon.pl
Pan Balon Lublin
ul. Bernardyńska 20
20-109 Lublin
+48 575 456 215
lublin@panbalon.pl
www.lublin.panbalon.pl
Pan Balon Leszno
ul. Niepodległości 41
64-100 Leszno
+48 511 210 053
leszno@panbalon.pl
leszno.panbalon.pl
Pan Balon Kraków
ul. Długa 86
30-018 Kraków
+48 574 033 008
krakow@panbalon.pl
krakow.panbalon.pl
Pan Balon Konin
ul. Aleje 1go Maja 19 E
62-510 Konin
+48 607 438 642
konin@panbalon.pl
konin.panbalon.pl
Pan Balon Kielce
ul. ul. Świętokrzyska 20, Galeria Echo (poziom +2)
25-406 Kielce
+48 513 193 334
kielce@panbalon.pl
www.kielce.panbalon.pl
Pan Balon Kętrzyn
ul. Sikorskiego 40
11-400 Kętrzyn
+48 519 666 167
ketrzyn@panbalon.pl
www.ketrzyn.panbalon.pl
Pan Balon Kędzierzyn Koźle
ul. Jana Matejki 2
47-220 Kędzierzyn Koźle
+48 669 606 424
kedzierzyn@panbalon.pl
www.kedzierzyn.panbalon.pl
Pan Balon Jelenia Góra
ul. ul. Jana Sobieskiego 2
Jelenia Góra
+48 665 461 096
jeleniagora@panbalon.pl
jeleniagora.panbalon.pl
Pan Balon Jawor
ul. Rynek 25
59-400 Jawor
+48 605 144 309
jawor@panbalon.pl
www.jawor.panbalon.pl
Pan Balon Grudziądz
ul. Długa 26
86-300 Grudziądz
+48 500 64 74 64
grudziadz@panbalon.pl
www.grudziadz.panbalon.pl
Pan Balon Giżycko
ul. Mickiewicza 45
11-500 Giżycko
+48 502 991 582
gizycko@panbalon.pl
gizycko.panbalon.pl
Pan Balon Ełk
ul. Armii Krajowej 26 lok 2,3
19-300 Ełk
+48 668 965 346
elk@panbalon.pl
elk.panbalon.pl
Pan Balon Elbląg
ul. Michała Bałuckiego 5 J
82-300 Elbląg
+48 693 934 474
elblag@panbalon.pl
www.elblag.panbalon.pl
Pan Balon Bydgoszcz
ul. Białogardzka 31
85-808 Bydgoszcz
+48 501 945 527
bydgoszcz@panbalon.pl
www.bydgoszcz.panbalon.pl
Pan Balon Bielsko Biała
ul. Szkolna 2
43-300 Bielsko Biała
+48 790 773 787
bielsko@panbalon.pl
bielsko.panbalon.pl
Pan Balon Bełchatów
ul. Pileckiego
97-400 Bełchatów
+48 506 273 610
belchatow@panbalon.pl
belchatow.panbalon.pl
loading...