X
X

Co to jest balon? Kiedy powstały pierwsze balony? Jakie są rodzaje balonów? Dlaczego balony są tak chętnie wykorzystywane do dekoracji? Jakie są rodzaje dekoracji balonowych i jakie imprezy można nimi uświetnić? To pytania, na które postaramy się odpowiedzieć przybliżając każdemu świat balonów i ich wykorzystanie dla celów dekoracyjnych.

Zacznijmy od definicji balonu (dekoracyjnego). Balon jest to przedmiot wykonany z cienkiej, bardzo elastycznej gumy, lateksu, a obecnie często również z folii, musi być szczelny i posiadać tylko mały otwór służący do jego napompowania. Jest najczęściej kształtu kulistego, ale może mieć też inne kształty. Balony innych kształtów uzyskuje się zmieniając grubość ich ścianek – tam gdzie ścianka jest grubsza, mniejsza staje się krzywizna balonu po napompowaniu. Tak brzmi sucha definicja balonu, nadmuchany kawałek gumy – banalne, ale kolorowe balony od wielu lat cieszą się niesłabnącym powodzeniem, bo bez nich trudno sobie wyobrazić dekoracje przy okazji różnego rodzaju przyjęć. Bale, śluby, imprezy firmowe, rocznice, urodziny, promocje, otwarcia różnych obiektów, eventy to tylko niektóre imprezy, na których bez kolorowych balonów ani rusz.

Ale historia balonu nie zaczęła się od tych kolorowych, gumowych baloników, które tak cieszą nasze oczy swoimi barwami i różnorodnością kształtów i kolorów. Pierwsze balony miały całkiem inne przeznaczenie – miały służyć jako statki powietrzne do transportu ludzi (były to oczywiście znacznie większe, wykonane przeważnie z płótna i napełniane ogrzanym powietrzem, helem lub wodorem „baloniki”). Pierwszego udanego lotu takim balonem na ogrzane powietrze dokonali w 1783 roku francuscy bracia Montgolfier. Potem zaczęto myśleć o stworzeniu balonu, którym można by lepiej sterować, (czyli tzw. sterowca). Ostatecznie dokonał tego w 1896 roku Niemiec Ferdynand von Zeppelin i tak jego wynalazek (sterowiec) nazwano zeppelinem. Przejdźmy teraz do historii balonów nieco mniejszych, a więc takich, którymi będziemy zajmować się w dalszej części – balonów i baloników służących temu, by dawać nam dużo radości i pięknych wrażeń, czyli balonów dekoracyjnych. Jak podaje wiele źródeł pierwsze balony gumowe powstały jako pomoc naukowa przy doświadczeniach z wodorem w 1824 roku w Londynie. Ich konstruktorem był Michael Faraday, powstawały one przez wycięcie dwóch krążków z gumy, i łączenie ich przez nacisk na krawędzie. Bardziej znane balony lateksowe powstały również w Londynie w 1847 roku, a wymyślił je według niektórych źródeł J. G. Ingram, według innych historyków wynalazcą balonu lateksowego był inżynier chemii z Bostonu, Neil Tillotson, który po nieudanych próbach wynalezienia nowego materiału do produkcji dętek narysował na tekturze głowę kota, po czym wyciął ją i zanurzył w płynnym lateksie. Po wyschnięciu, ku jego zdziwieniu, otrzymał balon w kształcie głowy kota. Podobno bezrobotny inżynier wykonał takich balonów 2000 i po ich pomalowaniu wszystkie sprzedał na ulicach Bostonu w czasie parady z okazji Dnia Patrioty. Były to jak się wydaje pierwsze balony dekoracyjne. Natomiast masowa, przemysłowa produkcja balonów rozpoczęła się dopiero w 1930 roku i od tego momentu balony rozpoczęły swoją ekspansję na rynku dekoracji. Potem w 1970 roku na potrzeby nowojorskiego baletu wykonano pierwsze balony ze srebrnego, metalizowanego tworzywa sztucznego, czyli balony foliowe, które były dużo wytrzymalsze od balonów lateksowych, (ale i dużo droższe) i boom balonowy osiągnął niespotykany dotychczas poziom. Dziś praktycznie żadna, niezależnie od tego, czy duża, czy mała impreza nie może obejść się bez balonowych dekoracji.

Balony to jedna z najprostszych i jednocześnie najbardziej atrakcyjnych, urzekających elegancją, wielością kształtów i feerią barw form dekoracji stosowaną przy organizacji przeróżnych imprez począwszy od małych i średnich np. urodziny, kinder party, komunie, wesela itp., aż po wielkie imprezy, takie jak: koncerty, otwarcia różnych obiektów (markety, galerie handlowe, hotele, kina), imprezy firmowe, różnego rodzaju eventy, bale sylwestrowe i karnawałowe, studniówki. Można powiedzieć, że bez balonów nie ma imprezy, bo to one urozmaicają uatrakcyjniają każdą imprezę. Dekoracje z balonów mogą stanowić główny element wystroju, bądź też tylko delikatną ozdobę podczas imprez. Balony potrafią ożywić najsurowsze wnętrze, dodać mu blasku, słońca i radości. Przejdźmy, więc do rodzajów dekoracji balonowych.

Brama balonowa – to idealne rozwiązanie na wszelkiego rodzaju otwarcia obiektów (sklepów, restauracji, wystaw itp.), ale również na wesela. Stanowi niezawodny sposób na przyciągnięcie uwagi klientów oraz gości i zainteresowanie ich tym, co się za nią znajduje. Dostępne są bramy w różnych wielkościach, kształtach i kolorach: zarówno jedno lub dwubarwne, jak i wielokolorowe, czy też złożone z balonów z różnymi nadrukami np. logo firmy, cyfry, litery, znaki graficzne, symbole, czy też różnych postaci w zależności od upodobań organizatora imprezy.

Kolumna balonowa – skromniejsza od bramy, ale równie efektowna. Ze względu na możliwość przesuwania jej w różne miejsca świetnie sprawdzi się przy różnego rodzaju promocjach. Tu również mamy wiele możliwości aranżacji takiej kolumny, jej kształtu i kolorystyki, może być również np. zwieńczona cyfrą, gwiazdą, literą, czy też „balonem gigantem”.

Girlandy – bardzo efektowny rodzaj dekoracji z balonów. Pięknie wyglądają, przyciągają wzrok i cieszą nasze oczy swoją różnorodnością. Świetnie nadają się do dekoracji dużych pomieszczeń. Można je zawieszać w dowolnym miejscu: przy wejściu, na ścianach, pod sufitem. Girlandy są przepięknym elementem dekoracji i stwarzają niepowtarzalny klimat w każdym pomieszczeniu i na każdej imprezie.

Ściany balonowe – jeden z ciekawszych pomysłów na dekorację sali podczas imprez firmowych, eventów, ale także wesel, czy imprez urodzinowych. Na takiej ścianie można umieścić np. logo firny, dowolny napis, czy ciekawy motyw graficzny. Ściana balonowa może być też zasłoną dla fragmentu stałej ściany, który nie pasuje do wystroju i charakteru danej imprezy. Tego typu dekoracja ma, więc bardzo wiele zastosowań. Stanowi również extra atrakcję dla gości, którzy mogą np. zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia na jej tle.

(zdjęcie)

Balony z helem – ostatnio największy hit na imprezach firmowych, weselach i oczywiście na wszystkich imprezach z udziałem dzieci. Unoszące się pod sufitem bajecznie kolorowe balony wzbudzają uśmiech nie tylko na buziach dzieci, ale prawie każda dorosła twarz rozjaśnia się promiennym uśmiechem na ich widok. Nie sposób przejść obok, a właściwie pod nimi obojętnie, dlatego stanowią nieodłączny element imprez firmowych, uroczystości okolicznościowych, wesel, czy „kinder bali”. Balony z helem idealnie sprawdzają się podczas prywatnych i oficjalnych uroczystości o rozmaitym charakterze. Mogą służyć do dekoracji zarówno sali weselnej, jak i sali szkoleniowo-konferencyjnej.

Helem można napełniać różne rodzaje balonów:

Balony napełniane helem mogą być również świetnym gadżetem promocyjnym.

Balony podświetlane diodami LED – rewelacyjny, robiący wielkie wrażenie na gościach element dekoracji. Podświetlane „ledami” balony tworzą fantastyczny nastrój, wywołują u gości często okrzyki zachwytu i można powiedzieć, że rozświetlają i ubarwiają każdą uroczystość. Balony podświetlane mogą być standardowe kuliste, lateksowe lub np. w kształcie serca w różnych kolorach. Również diody LED służące do ich podświetlenia występują w wersji tradycyjnej – białej oraz w wersji kolorowej. To świetna propozycja na różnego rodzaju imprezy, zarówno odbywające się na sali, jak i w plenerze. Przynoszą spektakularne efekty i doskonale prezentują się po zmroku, zwłaszcza, jeśli zostaną wypuszczone w powietrze. Spektakularna dekoracja sali, świecący szpaler w ogrodzie, oświetlenie stawu to tylko niektóre z możliwości, jakie dają balony LED.

Bukiety z balonów – piękne, kolorowe, o różnych często wymyślnych kształtach, wypełnione helem mogą stanowić świetny dodatek do prezentów, można też wykorzystać je jako ciekawą i niebanalną alternatywę dla bukietów tradycyjnych – kwiatowych przy okazji wesel, czy urodzin. Na pewno wywołają uśmiech na twarzach obdarowanych takim bukietem.

Wypuszczanie balonów z siatki – niezawodny, niesamowicie efektowny pokaz mogący stanowić zwieńczenie właściwie każdej imprezy. Wypuszczone jednocześnie i mknące w górę duże ilości kolorowych balonów, to uczta wizualna dla widzów, wzbudzająca gwarantowany i nieudawany zachwyt na ich twarzach. Jest to też atrakcyjna, niestwarzająca zagrożenia dla środowiska alternatywa dla dość popularnego już u nas puszczania lampionów. Takie pokazy są równie atrakcyjne i niezwykle efektowne zarówno w „mroku nocy”, jak i w pełnym świetle dnia.

Wypuszczanie balonów z siatki

Taki właśnie jest świat balonów: kolorowy, niesamowicie atrakcyjny dla oka, stwarzający nieograniczone pole do wykazania się fantazją i inwencją twórczą, a równocześnie wspaniały w swojej prostocie. Przedstawiliśmy tu wiele różnych propozycji, które można wykorzystać do stworzenia tej jedynej, niepowtarzalnej i całkowicie indywidualnej dekoracji z balonów, której granice stanowi tylko nasza wyobraźnia. To oczywiście nie wszystkie rodzaje dekoracji balonowych. Mamy jeszcze np. balony z różnymi nadrukami, skrzynie „niespodzianki” zawierające balony, balony „giganty”, możemy również zapakować prezenty w balony, czy też tworzyć z balonów przeróżne postacie. Warto, więc planując następną imprezę zastanowić się czy do dekoracji nie użyć balonów, które naszej imprezie nadadzą niepowtarzalnego charakteru, wzbudzą zachwyt i uśmiech wśród gości, swoimi kolorami ubarwią każdą, nawet najbardziej ponurą salę i są po prostu piękne. Dekoracje balonowe to propozycja dla każdego, z ich pomocą sukces jest gwarantowany.